Gönderen: 7.Samuray | 21 Eylül 2010

Günah Keçisinin Öyküsü / Aykut Kocaman ve Sinsi Efsaneler

Konumuz Aykut Kocaman…Bıkkınlık verse bile içimdekileri yazacağım.

İsa’dan önce  halk, yılın belli bir günü bi alanda toplanır ve  bu yerde yıkanıp günahtan arınma ayini yaparmış. Tabi ayin esnasında  siyah bir keçi semizleyene(şişmanlayana) kadar yedirilir, içirilirmiş. Daha sonra keçinin boynuna belirli bir yerleşim birimindeki insanlar, kendi günahlarını sembolize eden muskaları takar  ve keçiyi çölde ölüme terk ederlermiş.

İşte Günah Keçisi’nin öyküsü bundan ibarettir.

Aykut Kocaman ve özellikle Daum’un ayağını nasıl da sinsice(!) kaydırdığı hakkında o kadar çok yazılmaya,çizilmeye başlandı ki ben de gördüklerimi yazayım dedim.
Aykut Kocaman yukarıda anlattığım günah keçisinden farksız değil .

Denizli’de şampiyonluk kaçarken Aykut var mıydı?

Hakemlerin o yıl Fenerbahçe şampiyon olmasın /Türkiye Kupası’nı almasın diye neler yaptığını unutmadım. Peki buna rağmen Daum gönderilmedi mi?

Fenerbahçe’ye en güzel futbolu Zico oynattı. Peki gönderilmedi mi? Aykut o zamanlar neredeydi? Yoksa kulübü gizlice mi yönetiyordu? Oysa şu son zamanlarda yazılanlara ve çizilenlere bakınca anlıyorum ki ihale Aykut hocaya kaldı. Geçen yıl yaşananlar ve ondan önce kulübün var olan sorunları Aykut’a ihale ediliyor. Aziz Yıldırım ve yönetimden istifa istemeli taraftar. Oysa başarısızlığın faturasını “Aykut Hoca’yı göreve getirerek” kapatmaya çalışan yönetime kimsenin pek ses çıkarmaması ne garip !

Aykut Kocaman için “Daum’un yerinde gözü vardı” diyenlere sadece gülüyorum. Koltuğu istemediğini defalarca dile getirdi ama kulübün içinde bulunduğu şartlara bakar mısınız?

Son hafta giden şampiyonluk ve 2.Denizli travması!
Siz Aykut’un yerinde olsanız ve size “hoca çare yok,sen teknik direktör olmazsan bu olay kapanmaz,taraftara izah edemeyiz” deseler ne yapardınız? Sen nereden biliyorsun böyle dediklerini diye sakın sormayın. Zaten bundan başka bu yönetimin kaçacağı bi delik var mıydı? Aykut Hoca da inandı bunlara. Fenerbahçe’yi sevdiği için lafını yemek zorunda kaldı. Bunu görmeyecek kadar kör olamayız.

Daha sportif direktör olurken “aldığı maaşı” diline dolayanlar çıktı. Çıkıp aldığı paranın ne kadar olduğunu izah etti. “Fenerbahçe çağırdığı için geldim. Yoksa teknik direktör olarak şimdiki maaşımın iki katını kazanıyordum” dedi.

Bu kadar birikmiş sorunu Aykut hocadan bir iki ay içerisinde bunları çözmesini bekliyoruz. Bu sorunlar yılların getirdiği betonlaşmış sorunlar. O halde bu moloz yığınına neden olanlara yönelmek lazım. Peki yönelen var mı?
Ee Aykut iki yıldır kulüpte, neden hâlâ bir şeyler doğru gitmiyor? diyenler olacak… Peki istediği kadar özgür mü bu adam? Daum ile sözleşmeyi fesheden yönetim neredeyse aylarca köşe kapmaca oynadı. Bunu da mı unuttuk? Demek ki kendisi dışında gelişen olaylar var.Ve mecburen elini taşın altına koydu. Bunlar zaten Fenerbahçe’ye darbe vurmak/Fenerle alay etmek için tetikte bekleyenlere söylenecek şeyler değil.

Bu ve benzeri nedenlerden ötürü Fenerbahçe taraftararından bir fert  olarak sabredeceğim arkadaş. Olayı sadece Alex muhabbetine de indirgemem! Aykut Hoca’yı kalkıp bir iki maçta silmem. Silenleri ve ona sinsi diyenleri anlamam.

Rıdvan, Oğuz, Kaleci Engin vs hepsi sinsi.Bana bu renkleri bu adamlar sevdirdi. Bu takımı bu adamlar için sevdim. Ama inadına Aykut’a,Rıdvan’a,Oğuz’a ve ne zaman kulüp için elini taşın altına soksa bir “efsane”, buna illa “sinsi” diyeceğiz. Bu kadar ucuz mu yahu?

Bu adamlar sinsi olsaydı buldukları yetenekli yerli oyuncuları ilk önce Fenerbahçe‘ye tavsiye etmezlerdi. G.Gönül en son örneği. Hadi daha uç bir örnek vereyim: Ozan İpek… Almadık ama cayır cayır futbol oynuyor. Öğrenin bakalım tavsiye edilmiş mi?

Aykut hocayı göndererek hiç kimse bunca yıllık eziyetin faturasını kesemez. Buna sadece kendini kandırmak  denir .

Aykut Kocaman’a maçlarda yaptığı değişiklikler veya takıma oynattığı futbol konusunda eleştiri getiririm ama kendi günahlarımızın muskasını yönetimdekiler gibi onun boynuna takmam.

Ve gidecese illa birileri, birileri diyet ödeyecekse illa,  yönetim gitsin ve ödesin diyeti!

Nokta

Reklamlar

Responses

 1. aykut futbolu bilmiyormuş hocam, şimdi buna taktılar.

  • Messi de oyuncu mu yav ?
   Arda Messi’den daha iyi ! (Querasma ve Stoch geldiğinden beri bu konu tamamen kapatıldı)
   Reykard teknik direktör falan değil !
   Del Bosque nalburiyeciye benziyor !
   Lucesku çingene !

   Say say bitmez !
   Middlesborugh(ismi de acayip) ligden düşerken bile teknik direktör alkışlandı.Takımla beraber.
   Nerede büyük Fenerbahçe taraftarı !
   Taraftar değil ; ben sadece sabırsız “seyirciler” görüyorum !
   Aykut’un futboldan anlamamasının nedeni de bu !

   Şuster gelmiş de bi anda bjknin ruhunu değiştirmiş.
   Kolaysa gelsin Fenerbahçe’ninkini Trabzon maçından sonra değiştirsin !

   Hayatta hiçbir başarı bir gecede ele geçirilmiyor.Aykut’un önünde başarılı olabilmesi için sabırsız seyircilerden müteşekkil milyonlarca merdiven var.Ve daha merdivenlerden ilkine ayak bastı.
   ***
   Sadece gülüyorum bu tip yorumlara. Her teknik adam hata yapabilir.
   Bunu eleştirmek normal ama hakaret eder gibi “anlamıyor” demek bana saçma ve baştan savma bir fikir gibi geliyor !

 2. Bu çok güzel bir yazı olmuş. Yedirmeyeceğiz hocamızı. Yok öyle.

 3. […] Bu gidişle …Bu gidişle Efsaneler daha çok harcanır ! […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: