Gönderen: 7.Samuray | 30 Aralık 2011

Bu Ne Dünya Kardeşim Böyle

Tıkla…Dinlerken oku.

***

Yılbaşına şurada kalmış saatler ,gelip 2012’ye dair hayaller veya umutlardan bahsetmeyi çok isterdim. Her yılın bir analizi yapılabilir ; fakat hayatımdan, çevremden, şehrimden, otobüslerden, dünyadan daha da tiksinmeme, ülkemden nefret etmeme yetecek kadar anı birikti bu yıl.Belki bu yılı  zihinimin en derin yerine gömeceğim. İçinde var olan insanlar,sevgiler,sevişmeler…Hepsi orada kalacak. Üzerlerine kilidi vuracağımdan kuşkum yok. Oradan ara sıra uykularımı bölecek çığlıklar duysam da bu böyleyken böyle…

*Olayın sportif yönündan bahsetmeyeceğim. “Futbol denen güzel oyun” klasiği artık benim için klişeden ibaret. Türkiye’deki futbola belki bir kaç yıl sonra [Bir ihtimal] dönüp bakarım.Bi futbol aşkımız vardı. Çok affedersiniz futbolun .mına kodular.

Fubolu geç…

*Pastanın büyüğünü beyaz yakalı beyaz tenli ailelerin  yediği ve iktidar itibariyle buna dindar zenginlerin eklendiği bir dönem geçiriyoruz. Zaten bir gün olsun Türkiye’de ne eşit olabildik ne de bazılarına vuran adaletten ve sermayeden payy alabildik. Hükümetler değişiyor ama zihniyetler değişmiyor.

Cumhuriyet tarihinde değişmeyen tek şey güçlülere “EYVALLAH” deyişimizmiş.Bunu da iyice kazıdım aklıma.Eskiden Atatürk büyük bir maskeydi. Onu takanların yolları açılırdı ve onların söyledikleri doğru kabul edilirdi [Hâlâ o maskeyi takanlar var ve ileride bir gün bu maske yine işe yarayacaktır]. Oysa şimdi Allah’ın kendilerine destekçi olduğu bir grup var. Ve onların borusu ötüyor. İnsanlar borunun çıkardığı sese kıyametleri gelmiş gibi kulak veriyor,korkuyor…Ses seda yok. Eğiliyor “eyvallah” demek için baş’lar.

*Milletvekilleri ve milletvekili danışmanları jet hızıyla maaşlarına zamları aldı. Hele bir milletvekili çıkıp kaç zamandır et alacak parası olmadığından bahsediyor. Nasıl bir temsiliyet nasıl bir yüzsüzlük !

O kadar zor bir görevi icra ediyorlar ki… Meclis başkanı soruyor:

-Kabul edenler ?

Salonda çalışmaktan bitab düşmüş çok kıymetli milletvekilleri Partilerinin aksine bir davranışta bulunmayarak ellerini kaldırır.Meclis başkanı salondakilerin oy birliğiyle aldığı kararı keyifle ve yüksek sesle salona duyurur:

-Kabul edilmiştir !

Harbiden çok zor iş bu milletvekilliği, “elini  kaldır -indir,kaldır-indir…”

Ne kadar kalori yakıyorlar ne kadar yoruluyorlar biliyor musun ?

Milletvekiliği çok zor iş çok !

Söz konusu maaş olunca oybirliği ve bütün grupların ortak kararıyla meclisten paralar cebe geçti.

Yeni bir anayasa yapacaklar,vardıkları bir tane ortak nokta var mı ?

“Kürt Sorunu”nu çözmek için bir araya gelebiliyorlar mı ?

Parasız Eğitim isteyenler 19 ay tutuklu kalıyor mu ?

Yumurta atanlar örgüt üyesi oluyor mu ?

“Yetmez ama Evetçiyim” , hani 12 Eylülcüler yargılandı mı ?

Öğretmenler atanabiliyor mu ?

[Çok zor şartlarda ] Ömrünü okumaya  adamış milyonlarca genç var,çoğu atanamayacaklarını bile bile gece gündüz çalışıyor KPSS’ye. Oysa Doğu’da “Mêlê”[Molla] olanlar memur olarak işe başlayabilecek.

Ülkede hakkın hukukun olmadığını biliyorum.Adaletin de kişiye özel olduğunun farkındayım. Şu an hayatıma bakınca bundan 10 veya 12 yıl önce çok mu farklıydı ? diye kendime soruyorum.Görüyorum….Fark yok.

Sırtımıza yeni yeni küfeler asılıyor.Yeni yeni acılar ekleniyor bu küfelere.Elimize suni gündemler dışında tek bir somut gerçek verilmiyor. Daha doğrusu elimize veriyorlar…

*Yılbaşı arefesinde Van depremi yaşandı, 40 insan öldürüldü…

Bu vak’aların ortaya çıkardığı en büyük işkence aramızda ne kadar vampirin yaşadığı oldu. Bunu büyük bir iştahla kutluyor insanlar. “Yaşasın…”Ne güzel ölmüşler”…”Hepsi hakketti bunu hepsi”…”Oh olsun”…”Keşke daha fazla ölselerdi”…Daha neler neler…

“Hepimiz kardeşiz “ yalanına hâlâ inanan var mı ? Ben inanmıyorum.Herkes kendi mahallesinde “Öteki”ne baskı kuruyor.Devletten vatandaşa her anı işkence gibi bir yıldı.

Kendi adıma sadece “aşk” namına bir kaç güzel an yaşadım. Bunun dışında hafızamdan sonsuza kadar silinmesini istediğim  2011’in ben taa monakoyum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: