Gönderen: 7.Samuray | 25 Nisan 2014

İtirazım Var [2014]

itirazim-var
Yönetmen: Onur Ünlü
Senaryo: Onur Ünlü
Hikaye: Onur Ünlü & Sırrı Süreyya Önder
Oyuncular: Serkan Keskin, Serdar Orçin, Sırrı Süreyya Önder, Öner Erkan, Osman Sonant

Bu yazının nedeni  ulaşabileceğim üç beş kişinin daha bu filmi izlemesine vesile olmaktır. [Yaş sınırı +18 ve bana göre bu sansürün daniskası]

Ülkede yapılan filmlerin kalitesi ortada. Sinema salonlarında gösterime giren, her defasında “acaba bu defa iyi bir film izler miyim?” diyerek zaman ve para harcadığımız ama bir türlü verilen zamanın ve paranın karşılığını alamadığımız filmler içerisinde nadiren de olsa iyi filmler izleyebiliyoruz.

“Kaliteli yerli film” izlemek isteyip ülke sinemasına güven sorunu yaşayanlar için  geçen cuma gösterime giren “İtirazım Var”a şüpheyle yaklaşacak bile olsanız bu film her şekilde size iki saatlik sürükleyici, eğlenceli ama kitabın tam ortasından konuşan bir hikâye vaadediyor.

Bu filmi umarım herkes izler; çünkü bizde adaletsizliğe, yozlaşmışlığa, insana dair bu kadar sert ama doğru söz söyleyebilen çok az film var. İtirazım Var’ın bu işin altından kalktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Filme yapılan sansürü eleştirmeden önce kısaca hikâyeyi özetlemek istiyorum. Selman Bulut’un imamı olduğu camide, namaz esnasında, namaz kılan biri vurulur. İlk başlarda sıradan bir olay gibi dursa da zamanla caminin imamı Selman Bulut, her türlü ahlaksızlığın olduğu kirli bir kumpasın ortasında kalır. Selman Bulut’un yapabileceği tek bir şey kalır. O da cinayeti aydınlatmak… Şu bitmek tükenmek bilmez “Güldürürken düşündürmek” geyiğinin içini bu kadar dolduran başka bir film izlediğimi hatırlamıyorum. İzleyin, izlettirin, destek olun… [Yazının sonunda bunu bi daha tekrar edeceğim]

Gelelim “İtirazım Var”ın ciddi bir sansüre maruz kalmasına. Kabullenemiyorum, bu filme yapılan sansüre itirazım var arkadaş! Filmin barındırdığı argo, şiddet kendinden önce gösterime girmiş bir çok filmden kat be kat az iken hangi akla hizmet +18 sınırı getirilir?

Sansürün nedenlerine gelince, “Gezi”ye destek olan yönetmeni, oyuncusu bu sansürün nedeni arasında gösterilebilir. Ki bunların tek başına sansür nedeni olduğunu söyleyemem. Filmi izleyenler de beni teyit edeceklerdir. Ülkenin yoğun gündemini, toplumumuzun[Bundan kendim münezzeh değilim] üç halifeden sonra din anlayışının nasıl da çarpık bir hâl aldığını bizzat filmin baş karakteri, mesleği cami imamı, Selman Bulut’tan dinliyoruz. Dindar ve maddi olarak zengin olan bu filmi izlemesin. Kalpleri taş kesilir çünkü!

Gezi’den bahsetmişken, sürekli “Gezi’nin filmini çekeceğiz” diye ortalıkta dolaşanlar bence zahmet etmesin. Sadece tek bir karede olaylarda canını verenlere selam yolluyor İtirazım Var. Ama ne selam!! Film bitene kadar cami imamı Selman Bulut’un ağzından öyle hutbeler duyuyoruz ki “utancı” en derinden yaşıyoruz. Ve bu “utanç” Gezi’de hayatını kaybedenlerin göründüğü sahne ile birleşince filme getirilen +18 yaş sınırının nedenlerine bi çentik daha atmış olacaksınız.

“Hutbe”yi önce biraz açıklayalım bilmeyenler için. Diyanet İşleri her ne kadar tersini uygulasa da ve devlet diyanet eliyle dini kontrol altında tutmak için tek bir metinle olayı geçiştirse de Hutbe, Cuma Namazlarında imamın cemaate hitaben gündemi değerlendirdiği bir konuşma/sohbettir diyebiliriz. Hatta İslam tarihinde Cuma Hutbe’si sırasında Halife ile Sahabe arasında tartışma örneğinin olduğunu hatırlıyorum. Yani cami sadece devletin belirlediği hutbenin okunduğu ulvi bir mekan değil aynı zamanda kötü gidişatın müsebbibi kimse, yanlış olan devlet uygulamarı her neyse, tamamının açıkça eleştirildiği yerdir. Hutbeler de bunun için vardır. Alın size filme getirilen +18 yaş sınırı nedenlerinden birini daha…[Diyarbakır’da Diyanet’in hutbesi yerine Devlet politikalarını, adaletsizliği eleştiren imamların mimberden indirildiğini, mahkemelerde yargılandıklarını hatırlıyorum; çünkü dayatılanı değil doğru olanı söylüyorlardı]

Hutbe mevzusuna takılma nedenimi de izâh edeyim. Çünkü İmam’ın, Selman Bulut’un, hutbe’si boş camiye değil filmi izleyen seyirciler içindir. Perdeye bakan gözlerin kulaklarına ve kalplerine seslenmektedir o esnada. Kalbiniz kurumuş, sağır ve körseniz filmi izlemeyin!

Filmin kadrosunu televizyon dizilerine aşina olanlar tanıyacaktır. Selman Bulut’u oynayan Serkan Keskin, Leyla ile Mecnun dizisinin İsmail Abi’si, gönlünüzü fethedecek.  İF’te ödül alması boşuna değil.

Yönetmen Onur Ünlü’nün sadece festivallerde gösterilen bir önceki filmi “Sen Aydınlatırsın Geceyi” gişe kaygısıyla salonlarda yer bulamadı. İzleyenler bilir, izlemek isteyenler için de belirteyim, harika bir filmdi. Onur Ünlü’nün bana kalırsa “Sen Aydınlatırsın Geceyi” ile birlikte en iyi filmi “İtirazım Var”. Böyle bir filmler için “Allah razı olsun” demek dışında bi şey kalmıyor.

Benim gibi düşünenlerin filmi beğeneceğine kefilim. Üç beş kişi de olsa sinemanın yolunu tuttuysanız İtirazım Var’ı es geçmeyiniz. İzleyin, izlettirin, destek olun… Sonra bana teşekkür edeceksiniz.

Not:
Yazıyı yazıp bloga ekledikten yarım saat sonra internet gazetelerinde sansürün +18’den +15’e indirildiği yer alıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: